2 maja 2020

Jeśli chcemy wprowadzić czworonożnego członka rodziny pod swój dach warto wziąć pod uwagę adopcję zwierzaka. Nie może to być jednak pochopna decyzja podjęta pod wpływem chwili. Przede wszystkim należy się upewnić, że jesteśmy w stanie zapewnić psu lub kotu wszystko co jest niezbędne dla jego dobrobytu. Opieka nad zwierzęciem, zarówno rasowym jak i mieszańcem, wiążę się z wydatkami. Mogą się one okazać niemałe jeśli zwierzak będzie miał problemy ze zdrowiem. Na początku trzeba też kupić takie podstawowe akcesoria jak legowisko dla psa, miska, czy smycz z obrożą. Taką opcję też należy wziąć pod uwagę.

Dlatego większość schronisk przeprowadza rozmowę z potencjalnymi opiekunami oraz wymaga wypełnienia formularza przed adopcyjnego. Ma to uchronić pokrzywdzone, bezdomne zwierzęta przed trafieniem w ręce nieodpowiedzialnych ludzi. Przy okazji uświadamia też kandydatom, że opieka nad psem i kotem to wiele obowiązków, które będą na nich spoczywać przez lata. Pracownicy schroniska lub fundacji sprawdzają w ten sposób czy osoba deklarująca chęć przygarnięcia zwierzęcia jest na tyle zmotywowana, aby przebyć procedurę adopcyjną.

Adopcja psa ze schroniskaWarto sprawdzić czy żaden z domowników nie jest uczulony na sierść. Wystarczy kilkakrotnie spotkać się ze znajomymi, którzy mają zwierzaka. Ponadto należy uświadomić dzieciom na czym będzie polegała opieka nad pupilem i ustalić na jakich zasadach mają brać w niej udział. Rozejrzyjmy się także po domu czy na naszego podopiecznego nie będą czyhały żadne niebezpieczeństwa. W przypadku kota mogą to być: niezabezpieczony balkon, uchylne okna lub niefrasobliwi współlokatorzy, którzy wypuszczą zwierzaka na zewnątrz. Zarówno opiekunowie kota jak i psa muszą zadbać, aby w zasięgu pyszczków nie znajdowały się leki i inne niebezpieczne substancje oraz jedzenie dla nich szkodliwe. Schroniska często wymagają zgody na wizytę przed adopcyjną, aby pracownik mógł ocenić czy nasze mieszkanie jest gotowe na przyjęcie nowego lokatora. Możliwa jest też wizyta po adopcyjna w celu sprawdzenia czy zapewniamy pupilowi deklarowane, dobre warunki.

W internecie znajdziemy mnóstwo zdjęć piesków i kotków oczekujących na adopcję, jednak nie wystarczy przejrzenie stron internetowych. Zwierzaka trzeba choć trochę poznać. Konieczna będzie wizyta zapoznawcza w schronisku. Należy przeprowadzić wywiad z pracownikiem, aby dowiedzieć się jak nasz potencjalny przyszły pupil się zachowuje. Ważna może się okazać historia bezdomnego psa lub kota. To czy był w przeszłości źle traktowany wywiera wpływ na jego obecny stosunek do ludzi i innych zwierząt. Podopieczni schronisk najczęściej maja za sobą bardzo bolesne przeżycia. Doświadczenie bezdomności i przemocy może sprawić, że zwierzak jest nieufny lub przestraszony.

W przypadku psa, jeśli będzie możliwość zabrania go na spacer – skorzystajmy z niej. Nie oceniaj pochopnie zachowania psa, ponieważ przebywając w schronisku jest on pod działaniem stresu. Pozwól mu pokazać swój charakter w neutralnych warunkach. Zwróć uwagę na potrzeby konkretnych zwierząt. Duży, silny osobnik będzie wymagał dużo ruchu i aktywności, aby uwolnić swoją energię. Przygarnięcie szczeniaka zaś zobowiązuje nas do poświęcania mu bardzo dużo uwagi i zaangażowania w wychowanie, ponieważ dopiero kształtuje się jego charakter. Czasami też nie ma pewności jakiej wielkości będzie piesek kiedy dorośnie. Wybierzmy zwierzaka, który pasuje do naszej rodziny i stylu życia, aby obie strony adopcji były szczęśliwe.

Jak zaadoptować psa ze schroniska?Podpisując umowę adopcyjną deklarujemy zabezpieczenie podstawowych potrzeb zwierzaka, takich jak odpowiedni pokarm, warunki mieszkalne, godne traktowanie oraz opieka weterynaryjna. Zobowiązujemy się także do sterylizacji bądź kastracji, chyba że obowiązek ten na siebie weźmie schronisko. Jeśli pupil nam zaginie mamy nakaz zgłoszenia tego w schronisku z którego został zabrany. Gdybyśmy z jakichś powodów musieli zrezygnować z opieki nad zwierzęciem należy go tam zwrócić.

Po czworonożnego przyjaciela należy się zgłosić osobiście z dowodem tożsamości. Niepełnoletni nie mogą adoptować zwierząt. Trzeba mieć przy sobie smycz i obrożę lub w przypadku szczeniaczków i kotów – transporter. Musimy się też liczyć z opłatą adopcyjną, która może się wahać od 20 do 200 złotych w różnych instytucjach. Wpływ na to ma także rodzaj wybranego zwierzęcia, czy jest to szczeniak, pies dorosły, wysterylizowany itd.

Pamiętajmy, że przyjmując pod swój dach zwierzę, które często wiele przeszło musimy być pewni, że zrobimy wszystko, aby podołać obowiązkom opiekuna. Pies czy kot, któremu damy dom będzie nam bardzo wdzięczny. Nie oczekujmy jednak od razu pełnego zaufania. Należy dać mu przynajmniej kilka dni na aklimatyzację w nowym otoczeniu oraz zapoznanie się z miejscem i ludźmi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *