14 września 2020

Spacery z ukochanym czworonogiem to codzienność każdego właściciela psa. Powinny być przyjemnością dla obu stron. Wychodzenie z psem to nie tylko konieczność, aby załatwił swoje potrzeby fizjologiczne. To także okazja dla zacieśniania więzów i wspólnego, aktywnego spędzania czasu.

Podstawowymi akcesoriami, bez których nie można się obyć, są: szelki lub obroża i smycz. Przy ich wyborze należy kierować się rozmiarem i preferencjami psa oraz jego zachowaniem podczas wspólnych wyjść. Jeśli nasz pies ma problemy behawioralne i zdarza mu się przejawiać agresję, powinniśmy wyposażyć się także w odpowiednio dobrany kaganiec. Potrzebny będzie on także jeśli planujemy podróżować z psem autobusem lub pociągiem. Ważne, aby kaganiec nie uniemożliwiał psiakowi swobodnego oddychania. Ma to być środek zapobiegawczy, a nie tortura dla zwierzęcia.

Możemy także pomyśleć o dodatkowych akcesoriach, takich jak adresówka do obroży, a w okresie jesienno – zimowym odblaski. Warto wyposażyć pupila w zawieszkę zawierającą kontakt do właściciela. To bardzo niewiele kosztuje, a w razie oddalenia się psa może pomóc go odzyskać. W miesiącach jesiennych, kiedy wcześnie robi się ciemno, nie obędzie się bez spacerów po zmroku. Jeśli nasz psiak jest mały, bury i lubi kręcić się między ludźmi – trzeba pomyśleć o zwiększeniu jego widoczności. Do szelek lub ubranka, jeśli je nosi, można przyczepić zwykłe odblaski, które będą odbijały się w światłach lub specjalne migające elementy. Pamiętajmy jednak aby nie umieszczać ich w miejscu gdzie będą świeciły psu w oczy. Najlepiej umiejscowić je na karku lub grzbiecie.

Pozostaje kwestią sporną, czy psy powinny nosić ubranka. Z pewnością należy przede wszystkim brać pod uwagę ich wygodę. Wszelkiego rodzaju przebrania mające jedynie sprawić, aby psiak uroczo wyglądał można uznać za fanaberię właściciela i stawianie realizacji swoich pomysłów ponad dobro podopiecznego. Są jednak takie sytuacje kiedy odzienie może spełniać praktyczną funkcję i być całkiem przydatne podczas spaceru. Pieski bezwłose lub inne rasy narażone na wychłodzenie mogą odczuwać dyskomfort podczas przebywania na zewnątrz przy niskich temperaturach. W takim przypadku dobrze jest przyzwyczajać psiaka do noszenia sweterka, ponieważ może nie być zachwycony tym dodatkiem, który będzie nieco krępował jego ruchy. Jeśli jednak pozwoli to na dłuższą zabawę zimą na dworze, to być może przekona się do takiego rozwiązania. Podczas deszczowych dni problem mogą mieć także właściciele psów długowłosych. Suszenie i rozczesywanie sierści może później trwać dłużej niż sam spacer. Z myślą o takich psiakach zaprojektowano odzież przeciwdeszczową. Ma ona pozwolić cieszyć się wspólnymi przechadzkami z pupilem nawet podczas niesprzyjającej pogody.

Pamiętajmy o komforcie psa także w ciepłe miesiące. Podczas upałów powinien on mieć dostęp do wody także podczas spaceru. Zwłaszcza jeśli wychodzimy na dłużej, lub pies preferuje bardzo aktywne wyjścia. Wystarczy zaopatrzyć się w bidon dla psa, który jest butelką i spodeczkiem w jednym. W ten sposób nie musimy martwić, że nasz pupil się odwodni w czasie wspólnych wypraw na łono natury.

Nieodzownym drobiazgiem jaki trzeba mieć zawsze przy sobie podczas spacerów z psem są woreczki, aby po swoim pupilu posprzątać. Warto nabyć mały pojemniczek, który zawiesimy przy smyczy i w ten sposób nie będziemy musieli o nim pamiętać przed każdym wyjściem.

Jeśli nasz podopieczny jest aktywnym psiakiem i lubi pogoń za piłeczką lub przeciąganie liny, możemy zabrać ulubioną zabawkę ze sobą. Zwłaszcza na dłuższe wyjście w odosobnione miejsce, gdzie będzie można bezpiecznie oddać się wspólnej zabawie.

Spacery to najlepszy i najprostszy sposób zapewnienia psom rozrywki i niezbędnej porcji aktywności. Dodatkowe akcesoria mogą nam ułatwić pewne sprawy. Najważniejsze jednak, aby poświęcać odpowiednią ilość czasu swojemu pupilowi i w ten sposób tworzyć oraz zacieśniać więzy łączące psa i jego opiekuna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *