5 lutego 2021

Terapia wspomagająca z udziałem psa staje się w Polsce coraz popularniejsza. Dobroczynny wpływ zwierzęcia na zdrowie i samopoczucie człowieka zaobserwowano już dawno temu. Jednak dopiero w latach 70-tych XX wieku w Stanach Zjednoczonych zaczęto stosować dogoterapię. Są to zajęcia mające na celu zwiększenie motywacji pacjenta do powrotu do zdrowia lub, w przypadku osób z zaburzeniami umysłowymi, poprawiające kontakt ze światem.

Spotkania mogą odbywać się grupowo lub indywidualnie. Wymagają dużej troski i zaangażowania także od ludzkiego personelu i opiekunów psów. Zwierzaki muszą być odpowiednio przeszkolone i przygotowane do takich zajęć. Są to psy wyjątkowo cierpliwe i odznaczające się posłuszeństwem. Ich zachowanie musi być dla opiekuna w pełni przewidywalne, ponieważ pies terapeuta często ma do czynienia z pacjentami cierpiącymi na różnego rodzaju lęki.

Najczęściej psami spełniającymi wymagania są golden retriever lub labrador. To rasy znane ze swego oddania i delikatnego usposobienia, dlatego świetnie współpracują z ludźmi. Praca psiego terapeuty wiążę się dla nich nierzadko ze stresującymi sytuacjami. Opiekun takiego psa musi stale dbać także o jego samopoczucie. Przed spotkaniem z pacjentami zwierzak jest przygotowywany także od strony fizycznej. Potrzebna jest kąpiel, szczotkowanie, przegląd zębów i pazurów. Pozostaje on pod stałą opieka weterynaryjną.

Obecność psa działa na pacjentów uspokajająco i motywująco. Często ma wpływ na przełamanie barier i lęków. Zwierzę jest w pełni oddane i życzliwe, co pomaga w nawiązaniu kontaktu ludziom mającym kłopot w relacjach z innymi ludźmi. W obecności sympatycznego psiaka nie boją się oceniania ani odrzucenia. Dlatego często wykorzystuje się dogoterapię w leczeniu pacjentów z problemami lękowymi. Znane są przypadki, kiedy dziecko zaczynało kontaktować się z otoczeniem lub mówić właśnie poprzez stałe sesje dogoterapii. Zajęcia z psami wspomagają rozwój psychiczny, fizyczny i poznawczy. Do ich przeprowadzenia używane są takie akcesoria jak: piłeczki, tunele, psie zabawki, smycze, czy miski. Spotkania powinny posiadać określony scenariusz dopasowany do potrzeb pacjentów. Ćwiczenia wykonywane są razem z psem lub przy jego udziale.

Dorośli także korzystają z towarzystwa psiego terapeuty. Najczęściej są to ludzie po przebytych udarach i zawałach, a więc mający trudności z powrotem do pełnej sprawności sprzed ataku. Cierpliwa, spokojna obecność psa pozwala im bez stresu, powoli dochodzić do siebie. W takich sytuacjach jako dobroczynne wskazuje się także posiadanie własnego zwierzęcia, które będzie stale towarzyszyć choremu. Choć w takim przypadku inni domownicy muszą wziąć na swoje barki zadbanie o potrzeby czworonoga i jego dobrobyt.

Do dobroczynnych efektów dogoterapii zaliczamy uspokojenie zachowań agresywnych oraz wyciszenie pacjenta. Spotkania z psem sprawiają także, że łatwiej jest otworzyć się na kontakt z drugim człowiekiem oraz niwelują nadwrażliwość na bodźce dotykowe. Należy jednak pamiętać, że jest to terapia długotrwała i nie należy spodziewać się efektów już po pierwszej sesji. Dogoterapia przynosi dobre rezultaty dzięki systematyczności, regularności i zaangażowaniu zarówno psa – terapeuty jak i jego opiekuna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *