15 maja 2020

Filmy, w których główną rolę odgrywają psy cieszą się popularnością zarówno wśród najmłodszych, jak i dorosłych widzów. Nawet komedie i kryminały zawierają wzruszające sceny ukazujące wyjątkową więź łączącą człowieka i jego wiernego przyjaciela. A to trafia do każdego serca. Za każdym razem zadziwia jak psi aktorzy potrafią odgrywać swoje role.

Jedną z pierwszych produkcji o takiej tematyce jest znana opowieść o owczarku szkockim szukającym drogi do domu – Lassie, wróć! Ekranizacja powieści Erica Knighta pod tym samym tytułem to bardzo wzruszająca historia o suczce, którą uboga rodzina zmuszona była sprzedać. Ta jednak nie zamierza dać za wygraną. Ucieka z nowego miejsca i przeżywa wiele przygód wracając do domu. Tam czeka na nią cała rodzina, a zwłaszcza mały Joe. Lassie już na zawsze zostaje w domu. Film z 1943 roku doczekał się wielu kontynuacji, powstawały także seriale i audycje radiowe. Główną rolę na przestrzeni lat odgrywało kilka psów. Pierwsza odtwórczyni roli Lassie miała białą łatkę na głowie, kolejnym przeważnie ją domalowywano, aby odpowiadały pierwowzorowi. Słynny pies ma nawet swoją gwiazdę w Alei Sław w Hollywood.

Do klasyki filmów zwierzęcych należy animowana produkcja z 1955 roku – Zakochany Kundel. Jest to opowieść o poplątanych losach suczki rasy cocker spaniel i bezdomnego kundla oraz łączącym ich uczuciu. Przeżywają wspólnie niebezpieczne przygody, gdy Lady zmuszona jest uciekać z domu po wyjeździe właścicieli. Nieprzyjemna ciotka nie lubi zwierząt i źle obchodzi się z delikatną suczką. Bohaterka poznaje ciemną stronę miasta, gdzie żyją bezpańskie zwierzęta. Ostatecznie wszystko dobrze się kończy i wraz z ukochanym Trumpem wraca do swojej prawdziwej rodziny. Producent filmu Walt Disney adoptował bezpańskiego psa, który był pierwowzorem postaci włóczykija. Podczas tworzenia scen w studio przebywało wiele zwierząt, aby rysownicy mogli wiernie oddać ich ruchy. Bajka ma dużo walorów edukacyjnych i jest świetną propozycją na spędzenie rodzinnego wieczoru.

Amerykańska komedia kryminalna z 1989 roku opowiada o detektywie, który bierze pod opiekę psa będącego jedynym świadkiem morderstwa swojego pana. W poukładane życie policjanta granego przez Toma Hanksa wkracza z impetem śliniący się i robiący wiele bałaganu dog de bordeaux. Wkrótce Turner i Hooch mimo bardzo różnych charakterów odnajdują wspólny język i stają się nierozłącznymi przyjaciółmi. Przyglądanie się jak ta para niezwykłych detektywów prowadzi śledztwo to świetna zabawa.

Biały Kieł to amerykański film przygodowy z 1991 roku, zrealizowany na podstawie powieści Jacka Londona o tym samym tytule. Opowiada o poszukiwaczu złota, który trafia na Alaskę, aby przejąć po ojcu bogatą w złoża tego kruszcu ziemię. W indiańskiej wiosce natrafia na psa z domieszką wilczej krwi, który jest wykorzystywany przez okrutnego człowieka do walk. Młody Jack, w tej roli Ethan Hawke, ratuje zwierzę i tym samym zyskuje nieustraszonego przyjaciela. Biały Kieł będzie jednak musiał jeszcze udowodnić swoje męstwo, aby ostatecznie przekonać do siebie ludzi.

Gdy do domu amerykańskiej rodziny trafia uroczy szczeniak, ojciec nie jest zachwycony tym faktem. Dzieciom zauroczonym ślicznym psiakiem udaje się przez moment ukrywać jego obecność w domu. Jednak niesfornego pupila nie można długo utrzymać w tajemnicy. Całe szczęście tata daje się przekonać i zwierzak otrzymuje dumne imię Beethoven. To dopiero początek kłopotów i szeregu zabawnych sytuacji jakie spowoduje nowy domownik. Potężnym bernardynem zainteresowany jest weterynarz z pobliskiej kliniki, który niekoniecznie ma dobre zamiary… Przygodowa komedia z 1992 roku to świetna propozycja dla całej rodziny. Odważny i silny, a zarazem uroczy Beethoven na pewno skradnie wasze serca.

Film 101 Dalmatyńczyków z 1996 roku to aktorska wersja animowanej produkcji z lat 60-tych. Opowiada o romantycznej miłości pary dalmatyńczyków oraz ich właścicieli. Dumni rodzice łaciatych szczeniaczków zmuszeni są ratować swoje liczne potomstwo z rąk kobiety opętanej wizją biało – czarnego futra. Z pomocą przychodzą im inne zwierzęta i rozpoczyna się szaleńcza walka o uwolnienie uroczej zgrai. Do tego filmu zawsze wraca się z sentymentem.

Kolejna propozycja to film oparty na faktach. Piękna, a zarazem niezwykle smutna historia psa rasy Akita. W kinowej wersji Richard Gere jako profesor znajduje szczeniaka na dworcu i przygarnia go do siebie. Pies staje się niezwykle oddanym przyjacielem i codziennie odprowadza pana kiedy ten jedzie do pracy, a po południu czeka na jego powrót. Pierwowzorem głównego bohatera filmu z 2009 roku Mój przyjaciel Hachiko był pies o tym samym imieniu, a jego poświęcenie jest znane wszystkim Japończykom. Pewnego razu pan nie pojawił się na dworcu, gdyż zmarł przebywając w pracy. Pies jednak nigdy nie przestał na niego czekać. Przez następne 10 lat wyglądał swojego przyjaciela, aż sam odszedł. Hachiko jest darzony wielkim szacunkiem, postawiono pomnik na jego cześć. Monument został zburzony w czasie wojny, a następnie odbudowany.

Piękną opowieścią o przyjaźni człowieka i psa jest film Bella i Sebastian z 2013 roku. Jego akcja rozgrywa się w malowniczych krajobrazach Alp w czasie II wojny światowej. Opowiada o chłopcu, który spotyka w górach bezdomnego psa i postanawia się nim zaopiekować. Niestety mieszkańcy wioski widzą w zwierzęciu winowajcę kłopotu z jakim się zmagają – w okolicy zabijane są owce. Sebastian będzie musiał udowodnić, że to nie łagodna Bella jest poszukiwaną bestią.

Reżyser filmu o wiernym przyjacielu Hachiko – Lasse Hallstrom – w 2017 roku stworzył kolejny obraz gdzie daje wyraz swojej miłości do psów. Był sobie pies to niezwykła opowieść o poszukiwaniu sensu istnienia przez uroczego czworonoga, który pojawia się w coraz to nowych wcieleniach. Za każdym razem ma do zrealizowania ważny cel. To wzruszająca lekcja dla ludzi, którzy pragną przygarnąć psa, aby wiedzieli z czym to się wiąże. Główny bohater zawsze jest wiernym towarzyszem ludzi, z którymi żyje, a po jego odejściu pozostaje wielki żal. Film dla całej rodziny, jednak będą mu towarzyszyć silne emocje.

Czworonogi to bardzo wdzięczni bohaterowie filmów. Pokazują całą gamę uczuć, przeżywają niezwykłe przygody i chwytają widza za serce. Wielbiciele psów mają do wyboru wiele pozycji, gdzie ich ulubieńcy prezentują talent zarówno do wzruszania jak i komediowy. Warto oglądać całą rodziną i przy okazji uczyć dzieci jak wielką wartość do życia człowieka wnosi najwierniejszy przyjaciel – pies.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *