Jak odczytywać psie zachowanie
23 marca 2020

Pies przemawia do nas nie tylko głosem, komunikuje szereg emocji poprzez całe ciało. Obserwując jego zachowanie możemy wywnioskować co go cieszy lub czego się boi. Warto zagłębić się w tę tematykę aby jeszcze lepiej rozumieć co chce nam przekazać nasz pupil. Zapewne niektóre podstawowe zachowania psów są wszystkim dobrze znane. Zwierzęta te dysponują jednak wieloma różnymi postawami, które na pierwszy rzut oka można mylnie zinterpretować. Interpretacja zachowań psa to ważna kwestia, aby dobrze zrozumieć potrzeby naszego czworonoga.

Interpretacja zachowań psaJeśli pies jest szczęśliwy pokazuje to całym sobą. Entuzjastycznie i energicznie reaguje na obecność właściciela oraz merda ogonem kołysząc całym zadem. Ponadto szuka kontaktu z człowiekiem i chce stale przebywać w jego pobliżu. Zadowolony pies sprawia wrażenie rozluźnionego, odpowiada ekscytacją na widok smyczy, często także okazuje radość skacząc na swojego właściciela i zapraszając go do zabawy. Podniesione uszy, rozchylony pysk i ciekawsko przechylona głowa to obraz radosnego, skorego do harców psiaka.

Pies, który odwraca głowę w bok lub siada do nas tyłem wcale nas nie ignoruje. Taką postawą pokazuje uległość wobec człowieka i przyznaje, że to właściciel jest przywódcą w tym stadzie. Dlatego też nie należy wpatrywać się w oczy obcego psa, ponieważ odbierze to jako chęć dominacji i możliwość ataku z naszej strony. Najlepiej przy spotkaniu z nieznajomym zwierzęciem unikać kontaktu wzrokowego i pozwolić mu przyzwyczaić się do naszej obecności. Kiedy sam podejdzie można pogłaskać go po grzbiecie lub boku pyska, nie kierujmy dłoni bezpośrednio od góry na głowę psa. Może wówczas poczuć się zagrożony.

Podczas spacerów można zaobserwować kiedy jeden pies widzący z daleka drugiego kładzie się nieruchomo na ziemi. Jest to zaproszenie do podejścia bliżej i być może wspólnej zabawy. Robią to psy większe i silniejsze aby uspokoić potencjalnie słabszego kompana. Dają tym samym do zrozumienia, że nie mają żadnych agresywnych zamiarów i są w pełni przyjaźnie nastawione.

Obserwuj znaki, które daje Ci twój pupil

Pysk skierowany w dół oraz patrzenie na boki to zachowanie psa zaniepokojonego lub przestraszonego. Ogon zostanie wówczas opuszczony między łapy. Jeśli w pobliżu będzie właściciel, zwierzę postara się znaleźć przy jego nogach, ponieważ bliskość człowieka zwiększa jego poczucie bezpieczeństwa. Kiedy niepokój przerodzi się w przerażenie pies zacznie energicznie ujadać. Nie jest to jednak oznaka agresji, ale metoda obrony przed przewidywanym niebezpieczeństwem. Szczekaniu spowodowanemu agresją będą towarzyszyć obnażone kły, kłapanie zębami, sztywno postawiony ogon, a nawet najeżona sierść.

Kiedy właściciel przywołuje swojego psa zniecierpliwionym tonem, ten często zamiast przybiec natychmiast spowalnia swoje ruchy, a nawet nieruchomieje. Jest to mylnie interpretowane jako oznaka nieposłuszeństwa, podczas gdy zwierzę wyczuwając zdenerwowanie właściciela, zamierza go w ten sposób uspokoić. Psy stosują szereg tzw. sygnałów uspokajających, mających na celu rozładowanie napiętej sytuacji. Należą do nich  ziewanie i lizanie, które może być jednocześnie elementem powitania. Jeśli takie zabiegi nie wystarczają zwierzę okazuje ostateczną uległość poprzez położenie się na plecach i odsłonięcie brzucha. Może się tak zachować zarówno w relacji z człowiekiem, jak i innym psem.

Dźwięki wydawane przez naszego pupila także mogą powiedzieć wiele o jego emocjach. Jeśli pies szczeka w niskiej tonacji jest to oznaka agresji i zapowiedź możliwego ataku. Natomiast wysoki szczek to przejaw ekscytacji, a także zaproszenie do zabawy. Im większa jest częstotliwość wydawanych dźwięków tym silniejsze natężenie odczuwanej przez psa emocji. Szczekanie może też być próbą zwrócenia na siebie uwagi lub przywołania człowieka jeśli pies chce go w ten sposób zaalarmować. Jeśli przechodzi w wycie jest najczęściej spowodowane tęsknotą za właścicielem, wyraża smutek psa i samotność. Warczenie to wyraz niepokoju, a także sygnał ostrzegawczy. Pies chce w ten sposób przekazać, że lepiej się do niego nie zbliżać. Jednocześnie nie jest oznaką dominacji tylko lęku. Zaś skomlenie i inne tego typu pojękiwania mogą nas zaalarmować, że zwierzę odczuwa ból lub jakiś inny dyskomfort.

DOGadaj się ze swoim czworonogiem 🙂

Im lepiej poznamy sposób komunikacji naszego pupila ze światem, tym łatwiej będzie nam odpowiednio zareagować w określonej sytuacji. Aby odpowiedzieć właściwie na potrzeby psa należy obserwować jego codzienne zachowanie. Będziemy wtedy zawsze wiedzieć w jakim nastroju jest nasz zwierzak, czego w danym momencie potrzebuje i jak możemy pomóc jeśli dzieje mu się jakaś krzywda.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *