Jaka rasa psa dla rodziny z dziećmi?
6 kwietnia 2020

Każdy odpowiednio wychowany pies jest przyjacielem ludzi i nie chce wyrządzić krzywdy zarówno dorosłemu jak i dziecku. Jednak rodzice, zwłaszcza małych dzieci, stawiają sobie pytanie – przedstawiciel jakiej rasy najlepiej dogadałby się z ich pociechą? Kiedy już zdecydujemy się przyjąć pod swój dach nowego członka rodziny, warto zastanowić się jaką rasę wybrać aby dziecko potrafiło się zająć psiakiem, a ten czuł się u nas komfortowo.

Być może pierwszym rozwiązaniem jakie przychodzi nam do głowy w takiej sytuacji jest wybór małego pieska. Nie jest to jednak takie proste. Psy ras małych, np. jamniki, mimo swoich niewielkich gabarytów bywają bardzo trudne w ułożeniu i nadają się raczej dla doświadczonych hodowców. Ponadto pod względem budowy są delikatne i nieostrożne dziecko mogłoby wyrządzić krzywdę takiemu szczeniakowi. Zbyt duże zwierzę też nie będzie dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza dla kilkulatka, ponieważ może niechcący go przewrócić lub przygnieść.

Są rasy psów znane ze swojej cierpliwości, opiekuńczości i chęci do zabaw z dziećmi. Trzeba jednak pamiętać, że to na rodzicach będzie spoczywał główny obowiązek opieki nad zwierzęciem. Dziecko oczywiście należy zachęcać aby nie tylko bawiło się z pupilem, ale też uczestniczyło w czynnościach pielęgnacyjnych. Musimy wziąć pod uwagę nasze możliwości lokalowe, finansowe oraz ilość aktywności jaką będziemy w stanie zapewnić psu.

Jeśli marzymy o małym, przyjaznym piesku może nas zainteresować mops. Są to niewielkie psy o krępej budowie. Mimo iż sprawiają wrażenie ociężałych, są skore do figli i zabaw. Nie wymagają doświadczonego hodowcy ani dużej dawki ruchu. Nie są jednak leniwe, należy zapewnić im codzienne spacery. Bardzo lubią spędzać czas ze swoim właścicielem – są to typowe psy do towarzystwa. Wybierają jedną osobę, z którą stale chcą przebywać, ale odnoszą się przyjaźnie do całej rodziny. Źle znoszą samotność, więc nie można ich zostawiać na dłużej w domu bez opieki. Jeśli nie czują, że poświęca się im dostatecznie dużo uwagi mogą to zamanifestować. Jest to rasa łagodna, nie wykazuje agresji w stosunku do ludzi i zwierząt. Jej przedstawiciel będzie dobrym kompanem dla dziecka. Mopsy wymagają minimum pielęgnacji: czesanie, aby usunąć liniejącą sierść oraz co drugi dzień przecieranie fałd przy pyszczku. Są jednak bardzo wrażliwe na upały. Nie wolno ich zostawiać w samochodzie nawet podczas zwyczajnie ciepłych dni – mogą mieć wówczas problemy z oddychaniem. Przy większej temperaturze nie należy zmuszać ich do aktywności. Za wadę rasy można uznać chrapanie.

Do pudli zaliczamy kilka ras o różnych rozmiarach, najbardziej odpowiedni dla rodziny z dziećmi będzie pudel średni. Nie jest on tak delikatny jak pieski miniaturowe, a jednocześnie bardziej aktywny niż duże. Mimo swojej zabawnej aparycji pudle są psami bardzo inteligentnymi, nastawionymi na kontakt. Chętnie współpracują z człowiekiem, szybko się uczą i rzadko przysparzają problemów wychowawczych. Lubią zabawę i pieszczoty. Domagają się jednak poświęcania im dużo czasu, pozostawiane same będą czuły się nieszczęśliwe. Mogą także odczuwać zazdrość o swojego opiekuna. Są przyjazne wobec innych zwierząt i ludzi. Należy wziąć pod uwagę, że ich sierść wymaga starannej pielęgnacji. Trzeba je codziennie czesać i regularnie strzyc. Jeśli zrezygnujemy z wymyślnej fryzury i postawimy na krótkie strzyżenie łatwiej będzie zadbać o czystość pieska. Zaletą jest to, że pudle nie linieją. Szczególną uwagę należy poświęcić pielęgnacji okolic oczu i uszu.

Zrównoważone i przyjacielsko usposobione boksery uchodzą za rasę idealną jako uzupełnienie rodziny. Są z natury cierpliwe, posłuszne i bardzo przywiązują się do swojego ludzkiego stada. W rezultacie wykazują także skłonności obronne jeśli uznają, że coś może mu zagrażać. To psy bardzo sprawne fizycznie i aktywne, nie wystarczy wyprowadzanie na zwykły spacer. Trzeba zapewnić psu zajęcia podczas których będzie mógł rozładować energię. Unikniemy w ten sposób niszczenia sprzętów w domu. Istnieje opinia, że przez całe życie zachowują się jak szczeniaki. Ze względu na ich temperament czasami trudno okiełznać zbytnią ekscytację boksera. Dlatego najlepiej zacząć szkolenie od najmłodszych lat. Wymagać to będzie pozytywnej motywacji dla psa, ponieważ ta rasa jest wrażliwa na podniesiony głos i wymaga łagodności. Boksery nie są wymagające pod względem pielęgnacji, są jednak bardzo wrażliwe na zarówno niskie jak i wysokie temperatury.

Jeśli szukamy psa, który będzie chętnie towarzyszył rodzinie i miał wesołe usposobienie świetnym kandydatem jest golden retriever. Rasa ta uwielbia aktywności na świeżym powietrzu, jak i w domu. Do ulubionych zajęć należy aportowanie oraz zabawy w wodzie. Konieczny będzie codzienny ponad godzinny spacer, najlepiej połączony z wykonywaniem przez psa zadań. Przedstawiciela tej rasy cieszy spełnianie poleceń oraz nauka nowych rzeczy. Ze względu na ich ogromną zdolność uczenia się, psy są szeroko wykorzystywane jako ratownicy i opiekunowie. Potrzebują ciągle zadań do wykonania, ponieważ nie lubią pozostawać w bezczynności. Golden jest bardzo ufny w stosunku do człowieka, okaże przyjaźń także nieznajomemu. Jednak ma skłonność do popadania w smutek, dlatego należy łagodnie się z nim obchodzić i nie odsuwać go od życia rodziny. Goldenowi trzeba zapewnić towarzystwo, jest przyjacielski do tego stopnia, że może to nawet być chwilami męczące dla opiekuna. Ich piękna, złota sierść wymaga stałej pielęgnacji. Należy codziennie wyczesywać luźne włosy, które psy gubią przez okrągły rok.

Do bardzo rodzinnych, lubiących dzieci psów należą z pewnością labradory. Są to wyjątkowo łagodne i przyjazne zwierzęta, oddane członkom swojej rodziny. Lubią zabawy, aportowanie oraz kontakt z wodą. Często są wykorzystywane jako psy pracujące w służbach oraz przewodnicy ludzi niepełnosprawnych. Pozwala im na to nieprzeciętna inteligencja, lojalność i posłuszeństwo. W związku z tym labrador wymaga zapewnienia zróżnicowanych zadań fizycznych oraz umysłowych. Pod opieką energicznego i konsekwentnego właściciela dostarczy wiele radości swoim uroczym usposobieniem. Tak jak w przypadku goldena, potrzebuje codziennego, długiego i dynamicznego spaceru. Będzie doskonałym kompanem dzieci i dorosłych. Trzeba jednak mieć pomysł na dostarczanie mu odpowiedniej dawki aktywności, ponieważ nudzący się labrador może stać się uciążliwy dla domowników. Rasa występuje w trzech odmianach kolorystycznych: biszkoptowa, czarna i czekoladowa. Ich sierść jest gęsta, ale łatwa w pielęgnacji. Wystarczy szczotkować ją co kilka dni.

Niezależnie od tego na jaką rasę się zdecydujemy, pies powinien pochodzić ze sprawdzonej hodowli. Tzw. pseudo-hodowle oferujące szczeniaki za kilkaset złotych są działalnością nielegalną i ze wszech miar zasługującą na potępienie. Psiaki pochodzące z takich miejsc często mają wady genetyczne. Tylko pies posiadający rodowód może być uznawany za przedstawiciela danej rasy. Zawsze też musimy pamiętać o tym, że decyzja o zakupie zwierzęcia jest jednocześnie przyjęciem na siebie dużej odpowiedzialności. Nawet w przypadku bardzo łagodnych i uległych pupili trzeba nadzorować ich kontakt z najmłodszymi członkami rodziny. Dzieciom należy od pierwszych chwil tłumaczyć jak postępować z psiakiem i zwracać uwagę czy nie wykorzystują spolegliwości zwierzęcia. Jeśli będziemy właściwie postępować pies z pewnością będzie wspaniałym członkiem naszej rodziny i codziennym towarzyszem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *