10 sierpnia 2020

Psy małych ras są najczęściej brane pod uwagę jako pupile przez właścicieli niewielkich domów i mieszkańców miast. Psiaki te, ze względu na swój niewielki rozmiar, mają wiele zalet. Przede wszystkim nie potrzebują dużej przestrzeni mieszkalnej, a odpowiedzialny właściciel zawsze powinien brać pod uwagę czy będzie w stanie spełnić podstawowe potrzeby bytowe pupila. Ponadto małe pieski to też mniejsze wydatki na karmę, ponieważ będą jej potrzebowały mniej. No i kolejna ważna cecha – wyglądają po prostu uroczo!

Bardzo znana wśród miłośników małych piesków jest rasa chihuahua. Są to najmniejsze psy na świecie, a popularność przyniosły jej znane osoby będące właścicielami tych psiaków, a także produkcje filmowe, których były bohaterami. Choć są psami do towarzystwa i bywają nawet czasem noszone w torebkach, nie należy traktować ich jako modnego dodatku. Zwierzaki te mają własny charakter i ego dużo większe niż mogłyby na to wskazywać ich rozmiary. Aby wspólne mieszkanie z osobnikiem tej rasy było pełne radości, a nie nerwowego szczekania i wymuszania przez psa uwagi, należy zadbać o jego wychowanie. Chihuahua wymaga stanowczego i konsekwentnego właściciela. W przeciwnym razie do głosu dojdą jego egoistyczne zapędy. Jest psem bardzo aktywnym i energicznym, lubi zabawy i źle znosi samotność. Nie przepada jednak za małymi dziećmi, dobrze za to czuje się w rodzinie z nieco starszymi pociechami. Wcale nie ma potrzeby, aby nosić chihuahuę na rękach. Pieski te chętnie aktywnie spędzają czas, a nawet uprawiają psie sporty.

Bardzo charakterystyczne, niemożliwe do pomylenia z żadną inną rasą, są jamniki. Mają co prawda krótkie łapki i wydłużony tułów, ale wcale nie są niezdarne. Wręcz przeciwnie, są bardzo zwinne i ruchliwe. Wymagają tresury, ponieważ to znane uparciuchy. Chętnie gonią za mniejszymi zwierzętami, dlatego ostrożnie należy przyzwyczajać je do obecności innych zwierząt w domu. Nie są też dobrymi kompanami dla małych dzieci. Temperament jamników sprawia, że odczuwają one niewielki respekt zarówno przed ludźmi, jak i większymi psami. Właściciel powinien trenować posłuszeństwo swojego psiaka kiedy ten jest jeszcze szczeniakiem. Są to bardzo inteligentne i samodzielne psy. Potrzebują różnorodnych zajęć, takich jak aportowanie czy nauka sztuczek. Bardzo lubią węszyć, więc świetną rozrywką dla jamnika będzie wyszukiwanie ukrytych przysmaków.

Innymi uroczymi psiakami na krótkich nóżkach są corgi. Rasa ta jest bardzo stara i pierwotnie te przyjazne zwierzęta były psami pasterskimi. Umożliwiały im to: spryt, inteligencja i upór. Corgi to bardzo energiczny kompan, który chętnie będzie podążał za swoim właścicielem w teren. Aby jednak jego przywódcze zapędy nie dawały się we znaki, należy wcześnie rozpocząć socjalizację i konsekwentnie stawiać mu granice. Corgi szybko się uczą, ale przyswajają także niepożądane zachowania, dlatego odpowiedzialny właściciel musi czuwać nad jego wychowaniem. Nie należy jednak traktować ich oschle, ponieważ są bardzo uczuciowe i silnie przywiązują się do swojego pana. Sympatią obdarzają wszystkich ludzi, lubią także dzieci, nawet najmłodsze. Tym wesołym, głośnym pieskom należy zapewnić dużą dawkę ruchu.

Bardzo sympatyczne i pozytywnie nastawione do świata, gotowe rozweselić każdego swoją uroczą mordką – to pieski rasy shih tzu. Są to psy mocno przywiązujące się do właściciela i na ogół żyjące w zgodzie z wszystkimi domownikami, wliczając w to nawet inne zwierzaki. Chętnie spędzają czas ze swoją rodziną. Nie zostawiajmy jednak tego łagodnego, wrażliwego pieska z małymi dziećmi bez nadzoru, ponieważ niechcący mogłyby zrobić psiakowi krzywdę. Mimo tak przyjacielskiego usposobienia, shih tzu mają stosunkowo niezależny charakter. Pilnują także swojego terytorium i zdają się nie zważać na swoje niewielkie rozmiary. Utrzymanie piesków tej rasy wymaga sporego zaangażowania ze względu na długie włosy, które trzeba regularnie pielęgnować. Te śliczne psiaki bywają niestety dość chorowite i koniecznie należy wziąć ten aspekt pod uwagę przed ewentualnym zakupem przedstawiciela tej rasy. Jest sporo chorób, które wymieniane są jako często występujące u shih tzu, a ich leczenie to spory wydatek.

Pudle mogą kojarzyć się z dystyngowanymi psami przeznaczonymi do paradowania po wybiegach wystaw. Jest to jednak wrażenie mylące. Są to psy bardzo energiczne i aktywne, a przy tym niezwykle inteligentne. Pudel miniaturka posiada wszystkie te cechy będąc jednocześnie niewielkim, przyjaznym psiakiem mogącym dostosować się do życia nawet w małym mieszkaniu. Należy jednak zapewnić mu dużą dawkę ruchu oraz nie zapominać o rozrywce intelektualnej. Pudelki nie lubią zostawać same, trzeba im poświęcać dużo czasu i uwagi. Bywają także zazdrosne o właściciela, a jeśli nie dostarczymy im odpowiedniej porcji codziennej aktywności będą starały się zwrócić na siebie uwagę w dość uciążliwy sposób. Mogą wtedy niszczyć sprzęty i wskakiwać na meble.

Dla ludzi poszukujących miłego, pozbawionego agresji psa do rozpieszczania, idealnym wyborem zdaje się być Cavalier King Charles Spaniel. Ten uroczy psiak o dużych oczach i zwisających, falujących uszach nie pozwala przejść obok siebie obojętnie. Są bardzo przywiązane do swojego opiekuna i chętnie towarzyszą mu zarówno w domu, jak i podczas wypadów w teren. Trzeba jednak wziąć pod uwagę wielką wrażliwość tego psiaka. Konieczne jest poświęcanie mu maksimum uwagi oraz delikatne zwracanie się do niego. Nie należy w jego obecności podnosić głosu. Cavaliery lubią być pieszczone i chwalone. W przeciwnym razie mogą nabawić się lęków lub depresji. Dlatego też nie zaleca się trzymania ich z małymi dziećmi, ponieważ nadmierna hałaśliwość będzie je denerwować.

Szpice miniaturowe – pomeraniany to małe puchate kulki, wpatrujące się z uwielbieniem w swojego opiekuna. Są bardzo przyjazne i wesołe, ale to jednego człowieka wybierają sobie na przewodnika. Rasa ta cieszy się coraz większą popularnością, zapewne ze względu na swój niezaprzeczalny urok – przypominają pluszowego misia. Nie należy jednak zapominać, że pomeranian nie jest pluszową maskotką. Są to psy dosyć głośne i nieufne w stosunku do obcych. Chętnie podążają za swoim panem na spacery i wycieczki. Kiedy już się zmęczą można je wziąć na ręce, ponieważ lubią być noszone. Jednak powinni to robić tylko dorośli, ponieważ pieski są bardzo delikatne. Nie zabierajmy też pomeranianowi radości z samodzielnego hasania – to prawdziwy wulkan energii.

Wesoły, mały, biały piesek o czarnym nosku i błyszczących oczkach to West Highland White Terrier. Pod tym uroczym futerkiem kryje się jednak natura łowcy. Psiaki tej rasy są uważane za dobrych kompanów dla całej rodziny, bardzo przywiązują się do swojego pana. Aby jednak nie stały się hałaśliwymi natrętami należy zapewnić im sporą dawkę ruchu oraz konsekwentnie je wychować. Wybiegany west będzie inteligentnym, posłusznym i zawsze skorym do zabawy towarzyszem. Powinien być zabierany na długie spacery, nie należy jednak narażać go na zbyt duży wysiłek. Jeśli ma przebywać w domu z kotami, trzeba go do tego przyzwyczajać od szczenięctwa. Jego włos wymaga specjalnego zabiegu – trymowania, ponieważ martwe włosy westa nie wypadają i należy je usunąć.

Małe pieski bywają często lekceważone pod względem wychowania. Jest to największy błąd popełniany przez właścicieli. Psiaki o mniejszych rozmiarach także mają swoje temperamenty, predyspozycje i potrzeby. Należy od szczeniaczka przyzwyczajać je do kontaktów z innymi zwierzętami, uczyć właściwego zachowania i odnajdywania się w nowych sytuacjach. Zaniedbując socjalizację psiaka robimy krzywdę zarówno jemu, ponieważ złe nawyki mogą sprowadzić na niego kłopoty, jak i sobie, bo któż chciałby mieć w domu głośnego i niewychowanego lokatora? Zatem nie zapominajmy o tym, że nawet uroczy przedstawiciel małej rasy to pełnowartościowy pies z wszystkimi tego zaletami i wadami – i tak należy go traktować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *