25 maja 2020

Zabawa to naturalna potrzeba każdego psiaka, zarówno szczeniaka jak i seniora. Warto zachęcać psa do takiej aktywności, aby w bezpieczny sposób rozładowywał swoją energię. Dla urozmaicenia psiej rozrywki lepiej zaopatrzyć się w kilka różnego rodzaju akcesoriów. Sklepy zoologiczne oferują mnóstwo zabawek w wielu kształtach i rozmiarach. Ważne, aby dobrać taką, która przypadnie do gustu naszemu pupilowi.

Szczeniaczki poznają otaczający świat w dużej mierze za pomocą swoich ząbków. Mały piesek wszystko bierze do pyszczka i próbuje podgryzać. Najlepszą zabawką dla takiego malucha będzie naturalny gryzak, np. suszona ryba. Powinien on być dosyć miękki i mały, tak aby bez problemu mieścił się w pyszczku. Nadzorujmy tę zabawę, zwłaszcza jeśli to pierwszy kontakt zwierzaka z określoną formą zabawki. Możemy też zaoferować naszemu podopiecznemu gryzak syntetyczny z wypustkami. Przyda się zwłaszcza w okresie wymiany mleczaków na zęby stałe. Będzie masował obolałe dziąsła.

Dorosłego psa też lepiej wyposażyć w gryzak lub tzw. bezpieczny patyk. Psy lubią gryźć i nosić w pysku znalezione na spacerze patyki. Nie jest to jednak zbyt bezpieczne. Drzazgi mogą poranić pysk zwierzęcia lub zostać połknięte. Lepiej więc od szczenięcych lat przyzwyczajać psa do zabawy zabawkami, a nie znalezionymi przypadkiem przedmiotami.

Większość psów lubi zabawę w przeciąganie liny. Trzeba z tym uważać w przypadku szczeniaków, ponieważ można im uszkodzić kształtujące się zęby. Duże i silne psy będą chciały nam udowodnić, że mają więcej siły. Do tego celu zostały stworzone tzw. szarpaki. Może to być po prostu gruba lina, pętla lub jakiś inny kształt pozwalający na złapanie w pysk z jednej strony i w dłoń z drugiej.

Aktywne zwierzaki uwielbiające pogoń za zabawką nie obędą się bez piłeczki. To chyba najbardziej popularna zabawka dla psa. Powinna ona mieć taki rozmiar, aby bez problemu zmieścić się w pyszczku. Do wyboru mamy modele miękkie i twarde, puste w środku, a także z grzechotką. Kolejną opcją jest piłka na sznurku, którą łatwiej odebrać psiakowi. Taka zabawa porządnie go zmęczy.

Dla bardzo aktywnych psów z umiejętnością skupienia się na jednym przedmiocie świetną zabawą jest łapanie frisbee. Właściwie to już sport. Istnieją różne jego odmiany, organizowane są zawody. Można jednak spróbować także amatorsko zainteresować tym pupila. Trzeba zakupić dysk przystosowany dla psów i zacząć od pokazania go zwierzakowi. Pozwólmy mu wziąć zabawkę do pyska, posiłujmy się z nim trochę, pokażmy, że krążek może latać. A później stopniowo można wprowadzać elementy łapania.

Dla mniej aktywnych lub starszych czworonogów stworzono zabawki edukacyjne. Przydadzą się też dla psów, które potrzebują dużej ilości bodźców intelektualnych. Możemy zostawić pupila z taką zabawką i nie martwić się, że będzie się nudził. Przysmak ukryty w środku sprawia, że pies węszy i stara się go wydobyć. Z czasem będzie mu się to udawało coraz szybciej – jest to znak, że się uczy oraz ćwiczy pamięć. Warto więc mieć kilka takich akcesoriów. Kiedy jedna zagadka zostanie już dokładnie rozpracowana można zabawkę schować i wyjąć znowu po czasie. Dostępne są tzw, kule – smakule, gdzie przysmak ukryty jest wewnątrz piłki z otworami, podkładka z przesuwanymi elementami oraz maty ze schowkami na smakołyki.

Czasami pies potrzebuje wyciszenia. Przedmiotem, który zwiększy jego poczucie bezpieczeństwa jest psia przytulanka. Zwierzak będzie ją nosił w pysku, gryzł i spał w legowisku. Ważne, aby nie zawierała żadnych ostrych elementów, ani małych części, które po oddzieleniu mogą zostać połknięte. Należy na to zwrócić szczególna uwagę, ponieważ bardzo prawdopodobne, że nasz pupil będzie chciał za wszelka cenę rozerwać zabawkę. Jeśli zostawiamy psiaka na jakiś czas samego w mieszkaniu, można dać mu do przytulania np. własny sweter. Zapach właściciela go uspokoi.

To do nas należy wybór odpowiednich zabawek. Najważniejsze, aby były wykonane z bezpiecznych materiałów i miały odpowiedni rozmiar. Nie mogą być za duże, aby psi pyszczek wygodnie je chwytał, ani też za małe, aby nie doszło do przypadkowego połknięcia. Pupil chętnie będzie się bawił wszystkim co mu zaproponujemy, bo największą przyjemność sprawia mu nasza obecność. Zaangażujmy się w zabawę, a będziemy mieli szczęśliwego psa!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *