17 kwietnia 2020

Wydawałoby się, że spacer z psem to banalna czynność nad którą nie trzeba się dłużej zastanawiać. Weźmy jednak pod uwagę, że to nie tylko moment na załatwienie potrzeb fizjologicznych, ale też najbardziej aktywny czas pupila w ciągu dnia. Postarajmy się więc, aby spędzić go razem produktywnie – dostarczając naszemu przyjacielowi rozrywki, a jednocześnie wykorzystując tę okazję do budowania więzi.

Powinno się zapewnić psu trzy spacery dziennie, w tym jeden dłuższy, a pozostałe około półgodzinne. Jeśli chodzi o intensywność wykonywanych aktywności, należy dostosować ją do potrzeb czworonoga. Przede wszystkim zaangażujmy się aby partnerować sobie podczas przechadzki. Nawet jeśli mamy do czynienia ze spokojnym lub starym psem, który preferuje powolne dreptanie przy nodze, nie zajmujmy wtedy naszej uwagi smartfonem. Pozwólmy naszemu kompanowi poruszać się we własnym tempie i zatrzymywać tam gdzie zechce. Spacer powinien być czynnikiem relaksującym, a nie dodatkowym stresem.

Większość psów będzie jednak chciała skorzystać z możliwości wybiegania się. Wybierzmy się zatem raz dziennie na dłuższy spacer podczas którego pozwolimy się psu wyszaleć. Na pewno każdy znajdzie w swojej okolicy nieuczęszczane miejsce gdzie można będzie spuścić go ze smyczy. Nie wolno tego robić w lesie! Na kawałku opuszczonej łąki za miastem możemy pozwolić na swobodne bieganie między krzaczkami, poszukiwania nowych zapachów i uwolnienie skumulowanej energii. Warto także wykorzystać tę okazję na naukę komend i posłuszeństwa. Da nam to pojęcie w jakim stopniu panujemy nad psem oraz wskaże nad czym trzeba jeszcze popracować. Niektóre psiaki lubią aportować, jednak zwróćmy uwagę na to, aby nie przeciążać psa wysiłkiem. Jeśli chcemy wprowadzać do naszej wspólnej aktywności jakieś elementy sportowe, należy to robić stopniowo. Nie wolno zmuszać psa do biegu przy jadącym rowerze lub wykonywania podobnych wyczerpujących ćwiczeń. Są oczywiście rasy, dla których wskazana jest tak duża aktywność. Jednak nie próbujmy tego robić w stosunku do innych psiaków, które potrzebują po prostu spaceru i kontaktu ze swoim właścicielem.

Jeśli nie masz pewności, że pies na zawołanie do Ciebie przybiegnie, nie odpinaj smyczy. Zaopatrz się w kilkumetrową linkę, np. smycz typu flexi. W ten sposób pozwolisz psiakowi swobodnie pobiegać – unikając stresu, że pobiegnie w nieznane za spostrzeżonym w krzakach ptakiem. Pamiętajmy, że jesteśmy w pełni odpowiedzialni za zachowanie naszego zwierzaka. Za jego bezpieczeństwo, ale także za szkody, które ewentualnie może wyrządzić. Warto pomyśleć też o czipowaniu psa.

Gdy w codzienne wyjścia zaczyna się wkradać monotonia poszukajmy sposobu, aby była to przyjemność zarówno dla psa jak i dla nas. Obowiązkowa runda po osiedlu stanie się w końcu przykrym obowiązkiem. Spróbujmy zatem temu przeciwdziałać. Odwiedzajmy nowe miejsca, które dla naszego pupila będą źródłem nieznanych dotąd zapachów oraz szeregu interesujących doznań. Poznajmy jego upodobania, będziemy wtedy mogli zorganizować wspólne zabawy w ganianego, chowanego lub poszukiwania ukrytego wcześniej skarbu. Jeśli mamy do czynienia z towarzyskim psiakiem pozwólmy mu na nawiązywanie więzi z innymi psami. Po pewnym czasie będzie już miał stałych kompanów do wspólnej zabawy.
W przypadku obcych psów, należy zawsze zapytać właściciela czy można pozwolić na kontakt. Bywają psy z problemami dla których byłoby to zbyt stresujące lub zwyczajnie może grozić agresją z ich strony. Podczas spacerów w przestrzeni publicznej zawsze należy zakładać zwierzęciu smycz. Przechodnie nie powinni być narażeni na niechciany kontakt z naszym pupilem. Zaś jego podbieganie do obcych psów lub nagłe wybiegnięcie na ulicę może się dla niego bardzo źle skończyć.

Jeśli pies mieszka w domu z ogrodem nie oznacza to wcale, że spacery są mu niepotrzebne! Bieganie po podwórku to nie to samo co podążanie za swoim właścicielem. Spacer daje psu dużo więcej korzyści niż tylko sama możliwość rozruszania się. Jest on niezbędny dla zrównoważonego rozwoju oraz stabilizacji emocjonalnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *