11 kwietnia 2020

Przygotowanie odpowiedniego miejsca, w którym pies będzie spał i odpoczywał to jeden z najważniejszych wyborów jakich musi dokonać właściciel czworonoga. Nawet jeżeli zdecydujemy się pozwalać naszemu psu na spanie w łóżku, musimy zapewnić mu własny kąt w mieszkaniu. Zwierzak ma się tam czuć bezpiecznie i swobodnie. Legowisko należy umieścić w spokojnym miejscu, najlepiej tak aby pies mógł z niego obserwować domowników. Złym pomysłem będzie usytuowanie go w przejściu, a także blisko kaloryfera lub w przeciągu.

Kiedy stajemy przed wyborem posłania dla naszego pupila musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Pierwszym kryterium powinien być rozmiar psa. W tym celu mierzymy naszego milusińskiego od pyska aż do nasady ogona. Do uzyskanej wartości dodajmy jeszcze kilkanaście centymetrów, aby nie ograniczać mu zanadto przestrzeni. Jeśli kupujemy legowisko z myślą o szczeniaczku można wybrać model o rozmiar większy, aby posłużyło dłużej. Nie kupujmy jednak od razu docelowego rozmiaru, zwłaszcza jeśli piesek sporo urośnie, ponieważ wtedy posłanie nie będzie dla niego dość przytulne.
Dla małych i średnich piesków mamy jeszcze do wyboru opcję tekstylnej lub wiklinowej budki, w której zwierzak może się cały schować. Jest to propozycja dla bardziej nieśmiałych lub strachliwych osobników. Minusem takiego rozwiązania jest trudniejsze dbanie o czystość, ponieważ brud i sierść zbierają się w zakamarkach.
Jeśli pies lubi się przeciągać i zmieniać pozycje podczas snu należy wziąć to pod uwagę i wybrać legowisko dla psa odpowiednio duże i z miękkimi ściankami. W ten sposób zwierzak nie jest ściśle ograniczony jego rozmiarem, może też wygodnie oprzeć głowę na krawędzi.
Dla większych psów sprawdzi się pokaźnych rozmiarów materac. Duże rasy mają często problemy ze stawami, w takim przypadku możemy wybrać specjalnie do tego przystosowany materac ortopedyczny. Sprawdzi się także dla psów starych i z problemami w poruszaniu się.
Producenci oferują nawet ekskluzywne psie kanapy lub inne designerskie rozwiązania, które mogą się spodobać estetom oraz miłośnikom nowoczesnych wnętrz. Są to propozycje dla właścicieli mogących wydać na legowisko większą sumę. Z kolei rozwiązaniem ekonomicznym będą psie poduchy. Pamiętajmy, że cena jaką zapłacimy za produkt nie musi iść w parze z zadowoleniem naszego pupila. Warto dostosować kształt legowiska przede wszystkim do jego predyspozycji.
Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę jest materiał z jakiego wykonano posłanie. Warstwa wierzchnia powinna być przyjemna w dotyku, gładka (aby nie niszczyła sierści), a przy tym odporna na zarysowania pazurami. Dla szczeniaka można wybrać opcję wodoodporną. Dobrze jeśli da się ją zdejmować do czyszczenia. Jeśli chodzi o wypełnienie, najlepszą opcją są kulki silikonowe, ponieważ można je prać i nie wywołują alergii. Ponadto nie odkształcają się i nie zbijają, co zapewni wygodę na dłużej. Zwróćmy więc uwagę na praktyczność legowiska pod kątem zachowania higieny, ponieważ będziemy musieli je regularnie odkurzać i prać.
Wybór legowiska dla psaBardzo łatwe w utrzymaniu czystości jest legowisko plastikowe, konieczne jest jednak wyposażenie go w poduszkę lub kocyk, żeby zapewnić psiakowi ciepło i wygodę. Dostępne są także kołdry stworzone z myślą o zwierzakach. Na pewno każdy właściciel znajdzie coś odpowiedniego dla swojego pupila.
Zdarza się, że opiekun napotyka problemy związane z przyzwyczajeniem zwierzęcia do nowego posłania. Aby zachęcić psiaka do korzystania z przygotowanego dla niego miejsca możemy posłużyć się smakołykami podrzucanymi do legowiska. Trenujmy także wykonywanie polecenia, aby pies na komendę wchodził na swoje posłanie. Bardzo ułatwi nam to zapanowanie nad nim w stresowej sytuacji.
Psy połowę swojego życia przesypiają, musimy więc dołożyć wszelkich starań aby zapewnić im zdrowy i spokojny sen. Nawet najbardziej wymyślne i nowoczesne legowisko nie spełni swojej roli, jeśli zwierzę zwyczajnie go nie zaakceptuje. Postarajmy się zatem, aby było to jego ulubione miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *