28 stycznia 2021

Pies i kot to dwa zupełnie różne gatunki, których wspólne mieszkanie może okazać się kłopotliwe. Konflikty mogą być spowodowane na przykład przez zupełnie różną mowę ciała. Ponadto psy są zwierzętami stadnymi, zaś koty to raczej indywidualiści.

Jednak przy odrobinie cierpliwości możemy postarać się zaprzyjaźnić ze sobą te zwierzaki. Bywa to jednak powolny proces, który będzie wymagał od nas spokoju i szczypty wiedzy z zakresu zachowań psów i kotów. Pamiętajmy także, że zwierzęta odczytują ludzkie emocje i od razu zauważą zdenerwowanie opiekuna. Wtedy same uznają, że czeka je jakieś stresujące wydarzenie. Musimy zatem zadbać, aby pierwsze spotkanie odbyło się w jak najbardziej komfortowych warunkach.

Zanim jednak zdecydujemy się na wspólne mieszkanie psa z kotem, zastanówmy się czy zwierzę, które już mamy jest w stanie zaakceptować towarzysza lub nie zrobi mu krzywdy. Jeżeli mieszka z nami pies lub kot z problemami emocjonalnymi, lękliwie reagujący na zmiany – nie dostarczajmy mu kolejnych stresów. I przeciwnie, jeśli pies bywa nadmiernie pobudzony – zbyt dużym ryzykiem będzie wprowadzać do domu małego kotka, który może zostać potraktowany jak kolejna zabawka. Jasne, że pies i kot wylegujące się wspólnie na kanapie to przyjemny widok. Jednak nie zawsze tak będzie to wyglądać, a dobro zwierzaków stanowi w tym przypadku priorytet.

Duże znaczenie ma wiek obu zwierząt. Kociak i szczeniak dogadają się bezproblemowo, ponieważ nie mają jeszcze ustalonych zachowań i po prostu szukają okazji do zabawy. Chętnie więc poznają nowego towarzysza harców nie zwracając uwagi na to, że należy on do innego gatunku. Jest to więc najbardziej komfortowa sytuacja i jeśli ktoś wie, że chce mieć w domu psa i kota – najlepiej wziąć oba maluchy na raz. Jeśli chodzi o sytuację, w której jedno ze zwierząt jest dorosłe, a drugie młode – zdania są podzielone co do tego czy lepiej dogada się szczeniak z kotem, czy kociak z psem. Duże znaczenie będą tu miały charaktery poszczególnych osobników oraz ich wcześniejsze doświadczenia z przedstawicielami innych gatunków.

Możemy nieco przygotować naszego pupila na pojawienie się innego zwierzaka przynosząc do domu rzecz przesiąknięta jego zapachem – na przykład kocyk. Przed zapoznaniem się zwierząt warto też spędzić trochę czasu z nowym lokatorem, aby pojawiając się w domu miał na sobie znajomy zapach opiekuna. Należy wyznaczyć każdemu zwierzakowi strefę komfortu, w której będzie się czuł bezpieczny. Niech znajdzie się tam legowisko, a także miski i zabawki. Zarówno pies, jak i kot powinny móc w razie potrzeby schować się w swoim prywatnym kąciku.

Przy jakimkolwiek przejawie agresji należy odizolować od siebie zwierzęta. Dlatego przy pierwszym spotkaniu bezpieczniej jest kiedy pies ma przypietą smycz. Na początkowym etapie znajomości, kiedy ich relacja jeszcze się nie ustaliła, pies i kot nie mogą zostawać same w domu. Opiekun powinien czuwać nad rozwojem sytuacji.

Warto także nagradzać pozytywne zachowania zwierząt. Ułatwieniem będzie znajomość przez psa podstawowych komend, takich jak : “Zostaw!”; po prawidłowej reakcji należy go nagrodzić. Ale problem wcale nie musi polegać na tym, że pies goni kota. Jeśli psiak jest już w starszym wieku i jest przyzwyczajony do spokoju, rozbawiony kociak, który nie zna umiaru w zaczepianiu może być dla niego prawdziwym utrapieniem.

Każda sytuacja jest więc inna i trzeba bardzo dobrze przemyśleć czy w tym konkretnym przypadku przyjaźń międzygatunkowa ma szansę się pojawić. A jeśli już zdecydujemy się na taki krok musimy być przygotowani na nadzorowanie tej relacji. Pamiętajmy także, że jeżeli któremuś ze zwierząt wydarzy się krzywda, wyłącznie opiekun jest za to odpowiedzialny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *